Co płytki paznokci mówią o naszym zdrowiu?
Wygląd paznokci może świadczyć o Twoim zdrowiu, ale równie dobrze sygnalizować o niedoborach witamin, albo o obecności drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto wiedzieć jakie symptomy mogą wskazywać na takie zmiany, aby móc zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję paznokci. Z naszego wpisu dowiecie się na co zwrócić uwagę. Zapraszamy.
Paznokcie a styl życia
Warto mieć świadomość, że tak modna i lubiana stylizacja paznokci nie powinna być wykonywana w kilku przypadkach, np. gdy podczas zabiegów występują niepokojące objawy, mogące wskazywać na alergię. Przeciwskazaniem do manicure jest także atopowe zapalenie skóry w okolicach palców oraz paznokci. Poza tym należy zrezygnować z zabiegów upiększających paznokcie, jeśli wał paznokciowy jest zakażony grzybicą, a tym bardziej podczas zakażeń bakteryjnych i wirusowych.
Istotne znaczenie ma tutaj nasz styl życia. Przykładowo jeśli często zmywasz naczynia, warto chronić dłonie rękawiczkami nitrylowymi – są wygodne i nie uczulają. To samo dotyczy sprzątania domu. Większość środków chemicznych wnika w strukturę skóry i paznokci, uszkadzając ją. Kolejnym istotnym czynnikiem jest nasza codzienna dieta. Powinna być zbilansowana, aby uniknąć niedoboru witamin oraz mikro i makro elementów.
Jaki wygląd paznokci powinien nas niepokoić?
Wówczas, gdy na paznokciach jest widoczne białe przebarwienie w obrębie całej płytki lub punktowo, możemy mieć do czynienia z niedoborami wapnia lub białka.
Jeśli na paznokciach zauważymy żółte przebarwienia – przypomnijmy sobie przez chwilę, czy zdarzyło nam się w ostatnim czasie malować paznokcie czerwonym lakierem bez podkładu? Jeśli tak, to może być efekt. W przeciwnym razie, może to być objaw żółtaczki typu A lub B, grzybicy lub łuszczycy.
Zielone przebarwienie może oznaczać zakażenie bakteriami pałeczki ropy błękitnej. Jeśli woda, z którą mieliśmy kontakt była nimi zakażona, a my wtedy byliśmy skaleczeni.
Szaroniebieskie przebarwienia paznokci mogą świadczyć o problemach z krążeniem, np. chorobie Raynauda, zaburzeniu z metabolizmem miedzi, np. choroba Wilsona. Natomiast przebarwienia czarne – po urazach, uderzeniach, gdy pod płytką powstaje krwiak. Punkty ciemnieją i przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia.